Nykyisten 7. - 8.-luokkalaisten matkakortteja ei kerätä pois. 9.-luokkalaiset saavat pitää kortit. Niihin voi ladata omia lippuostoksia.
Syksyllä aloittavat 7.-luokkalaiset saavat matkakortit tutustumisillassa ti 12.5.2026 klo 17.30 - 18.30. Jos oppilas/huoltaja ei ole 12.5. paikalla, matkakortin voi noutaa Malminkartanon kirjaston luota Apollon koulusihteeriltä to 6.8. klo 13-15 välisenä aikana. Henkilöllisyystodistus pitää olla mukana.
Kesällä huoltajat saavat HSL:ltä sähköpostia, kun koulu on myöntänyt oppilaille koululaisliput. HSL:n viestissä on ohje, miten huoltajan tulee toimia, että koulun myöntämä koululaislippu yhdistyy oppilaan matkakorttiin. Jos huoltaja ei ole toimittanut koululle sähköpostiosoitettaan, se kannattaa lähettää: kanslia@ayk.fi
Yhteydenotto HSL:ään onnistuu puhelimitse tai chat-palvelun kautta tai asioimalla HSL:n palvelupisteellä Pasilassa. Puhelin- ja chat-palvelussa asioidessaan huoltaja tarvitsee verkkopankkitunnukset tai mobiilivarmenteen. Asiakaspalvelupisteellä asioidessaan huoltaja tarvitsee henkilöllisyystodistuksen.
Koululaislippu on voimassa ti 11.8.2026 alkaen koulupäivinä klo 4.30 - 18.00.
Lisätietoja HSL-koululaiskortista: https://www.hsl.fi/liput-ja-hinnat/alennusryhmat/lapset