Henkilökunta

Rehtori:  Hilla Etelämäki, 040-827 4585
Apulaisrehtori, lukio ja yläkoulu: Riitta Korkeela, 040-455 4758
Apulaisrehtori, yläkoulu ja lukio: Elina Seppälä, 040-455 9086
Kanslia: koulusihteeri Riitta Douhaniaris, 040-455 9082

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi(at)ayk.fi
Koulupsykologin sähköposti: siiri.nuolioja@hel.fi

Koulun ylläpitäjä on Apollon Yhteiskoulun Kannatusyhdistys ry.

Hallituksen puheenjohtaja: Virpi Koskinen, puh: 050-380 1272

Apollon Yhteiskoulun johtokunta: puheenjohtaja Maria Savolainen

Koulun muut puhelinnumerot

Kouluisäntä 040-455 9078, Jori Nummela
Opinto-ohjaaja 040-455 9075, Rania Taina (luokat 8, 19AB, 17AB )
Opinto-ohjaaja 040-455 9084, Anna Mäenpää (luokat 7, 9 ja 18AB)
Design-linjan koordinaattori 040-4559087, Karoliina Paavilainen (lv 8b)
Erityisopetus, 040-455 9085, Gretel Ruuskanen
Erityisopetus, 040-455 9086, Elina Seppälä
Erityisopetus, laaja-al. 040-455 9076, Petra Jäppinen
Erityisopetus, laaja-al.  040-455 9081, Kerttu Alaspää
Koulukuraattori  040-455 9077, Aija Pennanen
Koulupsykologi  050-401 3266, Siiri Nuolioja (paikalla ma ja ti)
Kouluterv.hoitaja 050-310 5623, Paula Sarja (paikalla ma-ke)
Liikunnan opettaja 045-807 2211, Kristiina Varblane
Tekninen työ  040-455 9089, Heikki Pietarinen
Opiskelijaravintola Apollon Helmi 040-570 5426, s-posti: apollon.yhteiskoulu@amica.fi
9C:n luokanvalvoja 040-455 9097, Nacera Ketroussi
17B:n ryhmänohjaaja 040-872 277, Maija-Liisa Tervomaa

Vahtimestarit 040-827 4646

Opettajat ja opetettavat aineet syksyllä 2019

Etelämäki Hilla, rehtori, matematiikka

Korkeela Riitta, apulaisrehtori, matematiikka

Seppälä Elina, apulaisrehtori, erityisluokanopettaja

Alaspää Kerttu, erityisopettaja

Auvinen Päivi, ruotsi ja saksa

Grön Tarja, kotitalous

Harju Timo, ortodoksiuskonto

Harjula Pauliina, biologia, maantiede, tukioppilaiden ohjaaja

Jaatinen Kati, äidinkieli

Jäppinen Petra, erityisopettaja

Kangas Sini, historia ja yhteiskuntaoppi

Karppelin Jaakko, matematiikka

Ketroussi Nacera, musiikki

Koivuniemi Pilvi, biologia ja maantiede

Kokko Minna, kuvataide

Koskiahde Eila, matematiikka, fysiikka, kemia

Koskinen Jyrki, englanti

Kosonen Sari, koulunkäynninohjaaja

Lampila Leena, englanti, ranska ja saksa

Lepänaho Riitta, fysiikka, kemia ja matematiikka, lukion opiskelijakunnan ohjaaja

Meri Emmi, englanti

Mononen Petri, liikunta ja terveystieto

Mäenpää Anna, opinto-ohjaus

Oksanen Reetta, uskonto, yhteiskuntaoppi ja historia

Paavilainen Karoliina, historia ja uskonto

Pietarinen Heikki, käsityö ja elämänkatsomustieto

Päivinen Marja-Liisa, kotitalous ja kemia

Savela Kirsi, ruotsi

Seppälä Elina, apulaisrehtori, erityisluokanopettaja

Takkinen Katri, kuvataide, käsityö

Tervomaa Maija-Liisa, uskonto, psykologia ja filosofia

Uljas Saana, fysiikka ja kemia

Uusimäki Maria, matematiikka ja kemia

Valkama Kari, matematiikka, tietotekniikka ja IT-tuki

Varblane Kristiina, liikunta ja terveystieto

Vesama Suvi, äidinkieli ja ilmaisutaito

Wainio Elina, ruotsi, äidinkieli ja suomi toisena kielenä

 

 

 

 

 

 

 

 

Ota yhteyttä