Kivi elää Apollossa

Kivi elää Apollossa

Apollon huoneteatteri tarttuu Suomen satavuotisbileiden jälkihuumassa ennakkoluulottomasti kansallisen klassikko-osaston iättömimpään kermaan: Aleksis Kiven Seitsemään veljekseen.

Ilmaisutaidon kurssilaiset kaluavat teoksen alusta loppuun tiiviissä näytelmässään, mutta huomio kiinnittyy erityisesti myrskyisiin alkuvaiheisiin, jotka johtavat veljessarjan impivaaralaistumiseen. Heitteille jääneitä poikia potkitaan päähän suunnasta jos toisestakin, mistä seuraa kipeitä ratkaisuja. Kiehumispisteessä veljekset luottavat vain seitsemään kämmenpariin ja mäntyjen tarjoamaan suojaan.

Näytelmässä ei kajota Kiven ainutlaatuiseen kieleen juuri ollenkaan: kirjailijan huumori ja veljesten luonteet elävät sananvalinnoissa ja klassikkolausahduksissa. Joitain romaanin tapahtumia on kuitenkin kirjoitettu tarkemmiksi. Vuorosanansa saavat esimerkiksi Männistön Venlan vanhemmat.

Visuaalisessa ilmeessä on ripaus nykyaikaista rouheutta. “Olemme törmäyttäneet klassiseen Kivi-kuvastoon vaikutteita esimerkiksi lo-fi-estetiikasta: aidanseipäitä, savua ja jeesusteippiä. Lukkari tuo veljeksille eväät Lidlin muovikassissa”, ohjaaja Jussi Kaskinen valottaa.

Kolmen esityksen sarja saa tänään päätöksensä Kielistudiossa.

 

 

 

Jukolan Juhani (Rosa Hindell, 16B) määrää tahdin.

 

 

 

“Viimein tulee hännän huippu, Pikku-Eero, liukas luikku.” Eero (Anastasia Monikainen, 16B) saa tuomion kuten isoveljensäkin.